Nya ”Det började med min mamma” är en ”vacker och unik historia”

Nya ”Det började med min mamma” är en ”vacker och unik historia”

  • 1 tim 43 min
  • Drama, Komedi
Uppdaterad kl. 17:21 | Publicerad 31 mars 2025 kl. 17:00
Detta är en recension. Analys och ställningstaganden är skribentens.

Recension: Det började med min mamma (2025) – ”Kärleksfull och varm”

Det franska dramat ”Det började med min mamma” är en sann, vacker och unik historia om moderskap. Filmtopps Lukas Eriksson recenserar. Biopremiär den 4 april.

  • Regi:
    Ken Scott
  • Manus:
    Ken Scott, Roland Perez
  • I rollerna:
    Leila Bekhti, Jeanne Balibar, Jonathan Cohen, Joséphine Japy, Anne Le Ny, Sylvie Vartan m.fl.

En mammas starka vilja

Det började med min mamma (orginaltitel: Ma mère, Dieu et Sylvie Vartan) baseras på den franska advokaten Roland Perez självbiografi och är en varm och kärleksfull historia om hans liv. Det hela börjar i Paris 1963, när paret Esther (Leïla Bekhti) och Maklouf Perez (Lionel Dray) får sin sjätte son, Roland (Jonathan Cohen). Han föds med en klumpfot som hindrar honom från att stå och gå som de andra syskonen och när barnen leker hasar Roland sig runt lägenheten.

Esther vägrar lyssna på doktorerna som säger att han aldrig kommer att kunna gå utan hjälpmedel. Till slut står socialtjänsten vid dörren och säger att Roland behöver stödskenor så att han kan börja skolan. Men Esther är fast beslutad om att han kommer att börja i skolan, när han kan gå dit på sina egna ben.

LÄS OCKSÅ: Så bra är den mest sedda filmen på Netflix just nu: ”Tankarna svävar iväg”

Nya ”Det började med min mamma” är en ”vacker och unik historia”
Foto: SF Studios.

Filmen berättas ur Rolands perspektiv och det gör också att man verkligen får se hans mamma ur hans ögon. Detta ger ett fantastiskt fint men även mångdimensionellt, roligt och mänskligt porträtt. Esthers olika sidor av envishet och kompromisslöshet kompletteras med en mer trångsynt sida, samt en vass, fransk tjafsig humor. Det hela är en så perfekt och vacker framställning av en mamma, som bakom den stora moderliga kärleken är en egen person, med sina egna defekter.

Leïla Bekhti, som spelar Rolands mamma, gör en fin och trovärdig prestation som fångar dessa olika personlighetsdrag och varje gång hon är på bioduken är det en höjdpunkt, just för att karaktären är så älskvärd och hennes 60-tals outfits är för övrigt 10/10. 

Starkt feel-good drama

Det är en fantastisk historia, som man nästan inte tror är sann. När Roland är i 6-årsåldern sitter han hemma i sängen medan hans syskon går till skolan. Han passar då på att sluka enorma mängder TV-program och fastnar för den franska sångerskan Sylvie Vartan. Esther vill att hennes son ska vara glad, så hon matar honom med skivor och posters på sin idol. Roland kan inte tro det är sant när han en dag får chans att möta sin hjälte, men under helt andra förutsättningar han hade kunnat ana som barn. Sylvie Vartan medverkar även i filmen som sig själv.

Den unga Sylvie är dock CGI-ålderskorrigerad och medverkar enbart i en scen och det ser tyvärr obehagligt skrämmande ut. Varför kunde man inte bara hittat en skådespelare som är något liknande?

LÄS OCKSÅ: Deckarthriller med två säsonger gör succé på TV4 Play: ”Härlig och fängslande”

Nya ”Det började med min mamma” är en ”vacker och unik historia”
Foto: SF Studios.

”Det började med min mamma” har ett manus av regissören Ken Scott och han har gjort ett fint jobb som lyckas fånga många känslor i en kronologiskt linjär berättelse som sträcker sig över flera decennier. Scott lyckas balansera detta bra med tanke på att det inte finns lika mycket utrymme att jobba med i ett filmmanus som det gör i Perez självbiografi.

Men det blir fungerande då Rolands berättarröst kan sammanfatta stora delar av livet och ge det en övergripande känsla. Det blir kanske lite mer “min stora dag” och feel-good-betonat där en hel del mörker blir rätt ytligt, men istället för att dyka ner i det så hyllar filmen livets alla motgångar och budskapet om hur man går starkare ur det är iallafall tydligt.

Det är en kärleksfull och varm historia och zoomar man ut och blickar på Rolands liv ur ett helikopterperspektiv så kanske det fälls en tår, eller två. Det hela började med Rolands mamma som gett honom det mod, den envishet och den kämpaglöd som gav honom möjlighet att stå på egna ben.

”Det började med min mamma” (2025) är en vacker hyllning till en kämpande mamma som gör allt för sin son. Leïla Bekhti gör en fin prestation som Rolands mamma som är mänsklig och vackert framställd. Den sanna historien om Roland Perez är unik och berör.

”Det började med min mamma” har svensk biopremiär den 4 april.

LÄS OCKSÅ: Storslagna dramat tillbaka med ny säsong på Viaplay – komplext maktspel

ANNONS
ANNONS
NÄSTA ARTIKEL