![Recension: Captain America: Brave New World (2025)](https://filmtopp.b-cdn.net/media/2025/02/Captain_america_Brave_new_World02.jpg?width=900&height=700&crop=top&auto=format&sharpen=true&aspect_ratio=1:1)
Captain America: Brave New World (2025) – Marvels B-lag gör vad de kan
Ännu en MCU-film i mängden
MCU-maskineriet är i rullning igen... och levererar precis vad vi förväntar oss. Nya ”Captain America: Brave New World” är helt okej, men kommer snabbt att falla i glömska.
Med blott en film under paraplyet Marvel Cinematic Universe (MCU) år 2024 var det nästan att jag hade hunnit bygga upp ett sug efter en ny film i franchisernas franchise. Nästan. För att väcka det till liv på allvar hade det behövts en mer kittlande startuppställning än B-upplagor av Captain America, Hulken och the Falcon. Den nya filmen i sig hade gärna fått bryta lite ny mark också, för att helt få med mig på tåget.
Istället är Captain America: Brave New World ännu en axelryckning i raden sedan Avengers: Endgame (2019). Den är... okej, och det finns definitivt sämre filmer i genren. Däremot lever den allt annat än upp till slagorden i sin titel. Det här känns varken modigt eller nytt.
![Captain America: Brave New World (2025) – Marvels B-lag gör vad de kan](https://www.filmtopp.se/Media/2025/02/Captain_America_Brave_New_02.jpg?w=810&fit=max&s=8c6abb97e15b866793af55a3289a683b)
B-uppställningen försöker i ”Brave New World” ...
Thaddeus ”Thunderbolt” Ross (rollen nu spelad av Harrison Ford efter att ha axlats av bortgångne William Hurt före honom), den tidigare hetlevrade arméofficeren, har gjort en 180-gradig personlighetsomvändning med förhoppningen om att vinna tillbaka sin alienerade dotters gunst. Det har också lett till att han nu valts till president efter att ha samlat den amerikanske befolkningen med löften om fred och gemenskap.
Frågan är bara om president Ross verkligen har förändrats innerst inne, eller om han har något annat i kikaren. Sam ”Captain America” Wilson (Anthony Mackie) är vaksam på Ross och får anledning att misstro hans intentioner när mentorn Isaiah Bradley (Carl Lumbly) sätts i fängelse på presidentens orden. Nye Cap' ger sig ut för att rentvå Isaiahs namn och på kuppen uppdagas nya hemligheter om Ross, kopplade till den mystiske Samuel Sterns (Tim Blake Nelson) som gömmer sig i skuggorna.
Mackie är charmig som alltid, Ford värmer med sin närvaro, Danny Ramirez (i rollen som Joaquin Torres) börjar kännas som en framtida stjärna, och flera andra spännande skådespelare gör också vad de kan för att förvandla Brave New World till en sevärd upplevelse. Trots det går det inte att blunda från att det är något form av B-lag vi får följa i den här filmen.
Stjärnglansen må finnas på rollistan, men bland karaktärerna som de spelar lyser den med sin frånvaro. Följaktligen känns det som om vi tittar på ett gäng bikaraktärer som plötsligt får chansen att slåss om rampljuset på scenen, utan att inse att salongen redan har släckts ned.
![Captain America: Brave New World (2025) – Marvels B-lag gör vad de kan](https://www.filmtopp.se/Media/2025/01/Captain_America_Brave_New_01.jpg?w=810&fit=max&s=30f944341fbf980bb2cf8f5789c28f6a)
... men de har inte mycket att jobba med
Själva filmen ska dock inte avfärdas helt och hållet bara för att dess karaktärer inte står pall för den oundvikliga jämförelsen med deras förebilder. Problemet är bara att Brave New World inte är särskilt mycket att hänga i granen den heller. Det beror i första hand på att dessa redan halvanonyma karaktärer inte heller ges särskilt mycket att jobba med.
Tim Blake Nelson fascinerar alltid med sin unika utstrålning, men i rollen som antagonisten Samuel Sterns får han aldrig tillräckligt med utrymme för att kännas farlig på riktig. Giancarlo Esposito är också med som ett hot i form av SERPENT-ledaren Sidewinder, men han stannar nästan helt i periferin.
Den enda som faktiskt känns mångdimensionell är Thaddeus Ross. Fords karaktär drivs av en trovärdig inre konflikt som gör honom mångbottnad och intressant. Detsamma kan inte ens sägas om titelkaraktären. Drivkraften som Mackies karaktär tilldelats av manusförfattarna känns lövtunn. Wilsons vilja om att rentvå Isiahas namn är ädel och rimlig, men när även Lumblys karaktär förpassas till sidlinjen så fort han uppfyllt sin funktion, känns det hela väldigt platt.
I övrigt kämpar Wilson med ett imposter syndrome och tankar om att inte leva upp till Steve Rogers namn. Det paketeras i några gulliga budskap om att han duger som han är, men med tanke på att han faktiskt inte lever upp till sin föregångare alls, så upplevs den konflikten som forcerad. Hade det inte varit bättre att bara låta honom förbli Falcon och slippa alla hopplösa jämförelser?
”Captain American: Brave New World” bjuder stundtals på duglig action, och är du ett MCU-fan är den helt klart värd en chans. Var bara beredd på att du inte kommer att få se något brave eller new i detta actionäventyr. Det här är ännu en Marvel-film som är godkänd, men inte mer.
”Captain America: Brave New World” visas nu på bio.