
Nu plockar SVT Play in kritikerhyllad dramathriller från 2018: ”Hänförande”
En riktig pärla görs tillgänglig på streamingtjänsten
Under natten till fredagen tar SVT Play in Paul Schraders annorlunda och sevärda dramathriller ”First Reformed” med Ethan Hawke och Amanda Seyfried.
Nu plockar SVT Play in dramathrillern ”First Reformed” till sitt streamingbibliotek
Natten till fredagen den 11 april släpps First Reformed på SVT Play – en A24-producerad film som kanske inte alla hört talas om, men som du absolut inte vill missa. En lågmäld, djup och stundtals obehaglig dramathriller som levererar något alldeles unikt. First Reformed är regisserad av Paul Schrader, som även skrivit mästerverket Taxi Driver. I First Reformed får vi inte bara ett perfekt manus utan också perfekt regi.
Handling – en plågad präst i en värld som brinner
Ethan Hawke, känd från Before-trilogin, spelar Ernst Toller, en ensam präst i en liten, gammal kyrka i delstaten New York. Han sörjer sin son, har hälsoproblem, och börjar långsamt tappa greppet om både sin tro och meningen med allt.
En dag ber Mary (Amanda Seyfried), en ung gravid kvinna i församlingen honom att tala med hennes make – en radikal miljöaktivist som förlorat hoppet om framtiden. Ett samtal blir till en besatthet. Ju djupare Toller blickar in i världens lidande, desto mer börjar något inom honom brinna. Och det är knappast ljus han ser.
LÄS OCKSÅ: Presidenten måste överlista terrorister i ny ”actionfylld” politisk thriller

Ethan Hawke – bättre än någonsin
Det här är en av Ethan Hawkes allra starkaste prestationer. Här är han totalt nedtonad, skulle nästan vilja påstå att han känns plågad. Och det är just det som gör det så bra. Hans inre kamp känns äkta, och det är omöjligt att inte bli det minsta berörd.
– Det här är Hawkes show från början till slut, och han är aldrig något mindre än fullständigt hänförande att se på. Att utforska djupet av Tollers förtvivlan tar honom till platser vi aldrig tidigare sett honom nå på film, och resultatet är både elektrifierande och sorgesamt, skriver tidningen The Wrap om Hawkes prestation.
Amanda Seyfried, känd från filmer som Mean Girls och Mamma Mia, överraskar också i en ovanligt lågmäld roll. Det känns äkta och genuint – exakt som en skådespelarprestation ska kännas.
First Reformed har fallit många kritiker i smaken. På Rotten Tomatoes ligger kritikerbetyget på 94%, vilket säger en hel del. På IMDb snittar filmen 7,1 av 10, vilket också bådar gott.
The Guardian beskrev att filmen kändes som om Ingmar Bergmans Nattvardsgästerna hade gjorts om med Travis Bickle i huvudrollen. Det är en rätt träffande jämförelse, faktiskt.
Varför du borde ge filmen en chans
First Reformed är definitivt en film som kräver lite mer av dig som tittare – men som ger mycket tillbaka. Den är stillsam, sorglig, vacker och bitvis ganska obehaglig. Filmen tar upp ämnen om klimatångest, tro, skuld och vad som händer när vi i tystnad låter världen rasa. Med uppslukande iscensättning och berörande skådespelarinsatser är detta minst sagt sevärt.
Filmtopp håller dig uppdaterad med streamingtips och nyheter.