Hyllat kriminaldrama med ”helt magnifikt” skådespeleri nu på SVT Play

Hyllat kriminaldrama med ”helt magnifikt” skådespeleri nu på SVT Play

  • SVT Play
Uppdaterad kl. 22:17 | Publicerad 20 mars 2025 kl. 21:20

Nu släpps filmen som fångar Philip Seymour Hoffmans sista huvudroll

I natt släpps det hyllade kriminaldramat ”A Most Wanted Man” på SVT Play. Kritikerna älskar huvudrollsinnehavaren Philip Seymour Hoffmans insats.

Nu kommer ”A Most Wanted Man” med en enastående Philip Seymour Hoffman till SVT Play

Filmatiseringen på John le Carrés bok A Most Wanted Man görs nu tillgänglig på SVT Play. Vi på Filmtopp är taggade till tårna på filmen som ser den legendariske och oefterhärmlige Philip Seymour Hoffman som här spelar mot Rachel McAdams med flera andra stjärnor.

I denna film får vi följa Issa Karpov (Grigoriy Dobrygin), en tjetjensk muslim som olagligt tar sig till Hamburg för att göra anspråk på sin fars tvivelaktiga förmögenhet. Han hamnar minst sagt i rampljuset för den globala kampen mot terrorism och väcker intresse hos den tyska och amerikanska säkerhetstjänsten. Den brännande frågan som alla ställer sig är om han är oskyldig – eller om han är en extremist med farliga avsikter?

Med Anton Corbijni bakom spakarna, regissören känd för Control (2007), är rollistan full med spännande namn som Rachel McAdams, Daniel Brühl, Grigoriy Dobrygin och Willem Dafoe, men det är tydligt att seriens huvudperson sticker ut och leder dem framåt. 

– En utsökt nyanserad huvudrollsinsats från den bortgångne Philip Seymour Hoffman, som på egen hand lyfter den post-9/11-thrillern genom dess långsammare partier, skriver Entertainment Weekly

LÄS OCKSÅ: Nu släpps ny dramatisk thriller med en ”otrolig twist” – regisserad av svensk

Hyllat kriminaldrama med ”helt magnifikt” skådespeleri nu på SVT Play
Foto: Lionsgate.

Kritikerna lyriska över Hoffmans insats

A Most Wanted Man har 86% positiva kritikerutlåtanden på Rotten Tomatoes och flera tunga tidningar har uttryckt sin kärlek för filmen, men kanske framför allt Hoffmans insats.

The Guardian var ofantligt imponerade av filmen när den släpptes för drygt tio år sedan. De fastnade särskilt för Philip Seymor Hoffmans skildring av Günther Bachmann och gav rullen högsta betyg, 5 av 5 i sin recension.

– I sin sista huvudroll som desillusionerad spionchef påminner Philip Seymour Hoffman om en bakfull panda, men styrkan och skärpan i hans skådespel gör det till ett perfekt avsked.

The Rolling Stone ger filmen en stark fyra i betyg.

– Varje rörelse Hoffman gör fängslar subtilt uppmärksamheten. Det är den kusligt övertygande tyska accenten, drickandet, kedjerökandet, blickarna mot hans assistent (Nina Hoss), det hemliga livet han döljer och sveken som till och med Günther inte förutser. Hoffman är helt enkelt magnifik. Acceptera det – vi kommer aldrig få se någon som honom igen.

På IMDb har över 82 000 personer uttryckt sin åsikt om A Most Wanted Man, vilket har resulterat i ett betyg på 6,7 av 10.

Missa inte att se ”A Most Wanted Man” som finns att se på SVT Play från och med klockan 02:00 i natt.

ANNONS
ANNONS
NÄSTA ARTIKEL