Maggie Gyllenhaal

Maggie Gyllenhaal ska spela Elvis mamma

Uppdaterad 09 februari 2020 kl. 08:30 | Publicerad

Musikalkung för film om kungen av rock'n'roll.

Baz Luhrmann har legat bakom klassiker som "Romeo & Julia" och "Moulin Rouge". Nu gör han film om Elvis Presley, i vilken Maggie Gyllenhaal ska spela Elvis mamma.

Enligt Variety är det nu klart att Maggie Gyllenhaal ska spela Elvis Presleys mamma i en kommande filmmusikal. Personen som ska rå projektet i hamn är ingen mindre än musikalmästaren Baz Luhrmann, som tidigare har regisserat musikaler som Moulin Rouge, Den store Gatsby och Romeo & Julia.

Maggie Gyllenhaal hålls av många filmälskare som en av vår tids mest intressanta skådespelare. Hon var nyligen aktuell med Netflix-filmen The Kindergarten Teacher och den sista säsongen av HBO-serien The Deuce. Nu kommer hon spela Gladys Presley, som var mamma till Elvis Presley.

Filmen finansieras av Warner Bros Pictures. Även om kungen av rock'n'roll givetvis är i centrum kommer filmen också att fokusera en hel del på Elvis manager Tom Parker, som spelas av ingen mindre än Tom Hanks. I rollen som Elvis ser vi den unge förmågan Austin Butler.

Manuset är skrivet av Baz Luhrmann och Craig Pearce.

ANNONS
ANNONS

För mer läsning spana in vår intervju med "La la Land"-kompositören Justin Hurwitz.

ANNONS
ANNONS
NÄSTA ARTIKEL