Biopremiär action-thriller-komedin “Novocaine”: Jack Quaid är ”fantastisk”

Biopremiär för action-thriller-komedin ”Novocaine”: Quaid är ”fantastisk”

Uppdaterad kl. 16:20 | Publicerad 20 mars 2025 kl. 16:00

Nu kommer den uppmärksammade filmen till Sverige

Nu är det äntligen dags för den svenska biopremiären av “Novocaine” med Jack Quaid i huvudrollen. Filmen blandar komedi, action och thrillergenren och Quaid hyllas för sin rollprestation.

Svensk biopremiär för ”Novocaine”

Efter att ha haft en internationell premiär är det nu äntligen dags för Novocaine (2025) att ha sin svenska biopremiär. Filmen handlar om den introverte Nathan Caine (Jack Quaid) som har en medfödd okänslighet för smärta. När hans drömtjej och kollega Sherry (Amber Midthunder) kidnappas måste han utnyttja sin mycket underliga förmåga av att inte kunna känna fysisk smärta. Egenskapen blir nu livsavgörande och mycket användbar i Nathans actionfyllda äventyr i kampen om att rädda sin kärlek.

Jack Quaid gjorde sin skådespelardebut men en liten roll i den framgångsrika dystopifilmen Hunger Games (2012) och har sedan dess slagit igenom stort i Hollywood, inte minst som en av huvudrollsinnehavarna i serien The Boys (2019–) och är i dag ett av branschens hetaste namn. Han var nyligen aktuell i thrillern Companion (2025) som hade biopremiär i januari.

Quaid har tidigare gjort avtryck i genremixen actionkomedi med nagelbitande inslag, dels i nämnda The Boys men före det även i Steven Soderberghs hyllade Logan Lucky (2017), där han spelar mot skådespelare som Daniel Craig, Channing Tatum och Adam Driver m.fl.

Novocaine är regisserad av filmskaparduon Dan Berk och Robert Olsen som debuterade tillsammans med skräckfilmen Body (2015) och är mest kända för den humorfyllda thrillern Villians (2019) med Bill Skarsgård och Maika Monroe i huvudrollerna. Novocaine blir duons hittills största blockbusterfilm men de håller hårt i det som blivit deras signum – deras hyllade genre-mix.

Utöver huvudskådespelarna i rollistan så ser vi även Jacob Batalon, Ray Nicholson, Matt Walsh, Betty Gabriel m.fl.

”Novocaine” har biopremiär den 21 mars.

LÄS OCKSÅ: Nu kommer mystiskt drama som är ”märkligt underhållande” till Sverige

Foto: UIP.

Quaid hyllas för sin prestation 

Novocaine hade amerikansk biopremiär tidigare i mars och har tagit emot fina recensioner av de internationella kritikerna. På Metacritic, en hemsida där kritikernas betyg sammanställs, har den i dagsläget det fullt dugliga betyget 60 av 100. Några av tidningarnas recensioner lyfter filmen och framförallt Quaids skådespelarprestation:

The Hollywood Reporter (betyg: 4 av 5): Novocaine skulle förmodligen ha tappat lite av sin charm efter ett tag om det inte vore för Quaids fantastiska prestation. Lika älskvärd här som han var obehaglig i den nyligen släppta Companion, visar den unge skådespelaren upp en spirande stjärnkraft som behövs för att bära denna i grunden ensidiga premiss. Inledningen känns som början på en riktigt bra romantisk komedi, där den talangfulla Midthunder matchar honom i karisma.”

Screen Rant (betyg: 4 av 5): “Mellan humorn och Quaids prestation finns det så mycket att njuta av här att det är lätt att bara luta sig tillbaka och följa med på resan.”

Missa inte biopremiären den 21 mars för Dan Berk och Robert Olsens genremixande “Novocaine” med hyllade Jack Quaid i huvudrollen.

Filmtopp uppdaterar dig om de aktuella biopremiärerna och biotoppen.

LÄS OCKSÅ: Ett ”mirakel till film” försvinner nu från SVT Play

ANNONS
ANNONS
NÄSTA ARTIKEL