Zach Dean om att skriva nya storfilmen The Gorge: ”En magisk tid”

Zach Dean om att skriva nya storfilmen The Gorge: ”En magisk tid”

  • Apple TV+
28 februari 2025 kl. 11:30

Den actionfyllda genremixen med både skräck och romantik

Det finns inte bara ett sätt att skriva ett bra filmmanus på. Zach Dean pratar om hur det var att skriva den nya storfilmen ”The Gorge”.

Den 14 februari var det premiär för den nya filmen The Gorge med de två stjärnorna Miles Teller och Anya Taylor-Joy i huvudrollerna och som bjuder på skräck, action och romantik. Manusförfattaren Zach Dean berättar för Filmtopps Eric Diedrichs hur det var att skriva manuset, och hur det var att kombinera vad som kan ses som två historier i en. 

Filmen, i regi av Scott Derrickson, som gjort den älskade skräckfilmen Sinister från 2013, handlar om Drasa (Anya Taylor-Joy) och Levi (Miles Teller), två torpeder som vaktar varsin sida av en mystisk klyfta (hon för östblocket, han för väst) som långsamt blir kära i varandra. När ondska uppenbarar sig från klyftan måste de samarbeta för att överleva det som finns däri.

I en intervju med Eric Diedrichs på Filmtopp berättar filmens manusförfattare Zach Dean om skrivandeprocessen bakom The Gorge

– Det har funnits stunder i min karriär när jag har haft två olika idéer som smälts tillsammans till en utan att jag har förstått det. Ibland har det varit som ett idé-träd som har haft lite olika idéer på sig. Så går man runt och listar ut vilken frukt som är mogen nog att användas, och vart den leder vidare någonstans, säger han till Filmtopp.

– Det var en riktigt produktiv, magisk tid för skrivande för mig. Det var en av de märkligaste, men bra, sakerna med hela den här pandemi-mardrömmen.

Foto: Apple TV+.

”Det fanns inte en chans att jag inte skulle gå hela vägen”

Dean berättar även om skrivandets teurapetiska förmåga på honom.

– När jag skrev manuset hade det den funktionen att hjälpa mig processa mina egna känslor och ångest, för då visste man inte om det skulle sälja eller inte, säger han och fortsätter:

– Skrivandet var väldigt intensivt för mig och det fanns inte en chans att jag inte skulle gå hela vägen. Det är det man gör. Det var en av de där sakerna som när man inte går hela vägen så vet man att man inte har gjort sitt jobb.

Vill du se ”The Gorge” så finns den nu att streama på Apple TV+. Håll utkik på Filmtopp för fler exklusiva intervjuer, nyheter och tips.

ANNONS
ANNONS
NÄSTA ARTIKEL